Lilium michigenense from Left to Right: six diffferent lilies

  Ontario Regional Lily Society

An affiliate of the North American Lily Society

MENU

Home
Site Map
Coming Events
About Us
Membership
About Lilies
Growing Tips
Shows
Pictures
Sources
Links
Contact Us

Forty-ninth Annual Show Results

July 5th and 6th, 2014

2014 Show Schedule.
2014 Show Schedule - Short version.
(Show schedules are in pdf format, so require use of a pdf reader such as the free Adobe Acrobat Reader.)

2014 Complete Show Results in pdf format.
(Require use of a pdf reader such as the free Adobe Acrobat Reader.)

Court of Honour


Presidentís Award
For the best stem exhibited in Sections A to G
David Maltby, Brantford, ON
Midsummer's Eve
 


Fred H. Hayes Award
For the best stem of a lilium species
in Section F or H

John Kepkiewicz, Hawkesville, ON
L. michiganense



James C. Taylor Sweepstakes Award
Awarded to the exhibitor receiving the most first place ribbons in the show
David Maltby, Brantford, ON

 


Royal Botanical Gardens Award
For the best stem of a named hybrid clone entered in Section A, Classes 1 to 7.
(Asiatic, Martagon, Euro-Caucasian, or American hybrids, or Longiflorum lilies)

David Maltby, Brantford, ON
Eros

 


E. Frank Palmer Award
For the best stem of a named hybrid clone entered in Section A, Classes 8 to 13.
(Trumpet, Aurelian, or Oriental hybrids)


No Award
 

 


Charles Robinson Award
For the best stem of a named Hybrid clone entered in Section A, Classes 14 to 18.
(Interdivisional hybrids)

Peter Schieman & Sandra-Pat Wilis, Thamesville, ON
Courier

 


North American Lily Society Award
For the best three stem entry in Section B, Classes 19 to 21
David Maltby, Brantford, ON
Midsummer's Eve
 

 


T. Ross Martin Award
For the best stem in Section C, Classes 22 to 29.
(Named Strains, Grexes, or Hybrid Groups, and Unnamed hybrids not grown from seed by the exhibitor)

Peter Schieman & Sandra-Pat Wilis, Thamesville, ON
Fellner seedling FA9W3

 


Isabella Preston Award
For the best stem of an unnamed seedling lily grown from seed by the exhibitor in Section E, Classes 32 to 36
Brian Bergman, Toronto, ON
Seedling A-34-06B
 
 


 


William D. Evans Award
For the best stem of an unnamed seedling lily grown from seed by the exhibitor in Section E, Class 37. Intended to promote interdivisional breeding and to encourage hybidizing of American, Martagon, and Euro-Caucasian hybrids.
Brian Bergman, Toronto, ON
Seedling LA-A-3-010

 


Gordon Brown Award
For the best stem exhibited by a novice exhibitor in Section G

No Award

 
 
 

Design Division


Best in Show Award
For "Best in Show" in the Design Division
Angelique Ellerton, London, ON
Class 1 - "Afterglow"


Barbara Laking Memorial Award
For "Judges Choice" in the Design Division
Saida Shahabuddin, Oakville, ON
Class 4 - "The Moderista"

Complete Show Results

Section A  Section B  Section C  Section D  Section E  Section F  Section G  Decoratives

Decorative Division Results

Theme: "A Cocktail of Lilies"

  Click links below for photos.
CLASS TITLE ENTRANT & PLACEMENT
Class 1 "Afterglow" 1-Angelique Ellerton, London, ON
Class 2 "Grasshopper" 1-Pat Ware, Toronto, ON
Class 3 "Moon River" 1-Gwen Brundrett, Baden, ON
Class 4 "The Modernista" 1-Saida Shahabuddin, Oakville, ON
Class 5 "Sidecar" 1-Barbara Bedell, Niagara-on-the-Lake, ON
Top of Page
Top of Complete Results

2009 Show Results
2006 Show Results
2005 Show Results
2003 Show Results

Copyright 2003 - 2014 by
Ontario Regional Lily Society
Revised 2014-07-18

  Contact Us