Lilium michigenense from Left to Right: six diffferent lilies

  Ontario Regional Lily Society

An affiliate of the North American Lily Society

MENU

Home
Site Map
Coming Events
About Us
Membership
About Lilies
Growing Tips
Shows
Pictures
Sources
Links
Contact Us

Fortieth Annual Show Results

July 9th and 10th, 2005

Court of Honour


President’s Award
For the best stem exhibited in Sections A to G
Peter Schieman/Sandra-Pat Willis, Ridgetown, ON
L. canadense
 


Fred H. Hayes Award
For the best stem of a lilium species
in Section F

Peter Schieman/Sandra-Pat Willis, Ridgetown, ON
L. canadense

 

James C. Taylor Sweepstakes Award
Awarded to the exhibitor receiving the most first place ribbons in the show
Brian Bergman, St. Catharines, ON
28 First Place Ribbons

 


Royal Botanical Gardens Award
For the best stem of a named hybrid clone entered in Section A, Classes 1 to 7.
(Asiatic, Martagon, Candidum, American, or Longiflorum hybrids)

Ralph Suttell, Beamsville, ON
Polyanna

 


E. Frank Palmer Award
For the best stem of a named hybrid clone entered in Section A, Classes 8 to 13.
(Trumpet or Oriental hybrids)

Brian Bergman, St. Catharines, ON
Rosito
 

 


Charles Robinson Award
For the best stem of a named Hybrid clone entered in Section A, Classes 14 to 18.
(Interdivisional hybrids)

Ralph Suttell, Beamsville, ON
Polyanna

 


North American Lily Society Award
For the best three stem entry in Section B, Classes 19 to 21
Ralph Suttell, Beamsville, ON
Red Velvet
 

 


T. Ross Martin Award
For the best stem in Section C, Classes 22 to 29.
(Named Strains, Grexes, or Hybrid Groups, and Unnamed hybrids not grown from seed by the exhibitor)

Peter Schieman/Sandra-Pat Willis, Ridgetown, ON
Pink Perfection

 


Isabella Preston Award
For the best stem of an unnamed seedling lily grown from seed by the exhibitor in Section E, Classes 32 to 36
Brian Bergman, St. Catharines, ON
Seedling A-NF #8
 
 
 

 


William D. Evans Award
For the best stem of an unnamed seedling lily grown from seed by the exhibitor in Section E, Class 37. Intended to promote interdivisional breeding and to encourage hybidizing of American, Martagon, and Candidum hybrids.
Brian Bergman, St. Catharines, ON
Jack O'Lantern x Royal Sunset

 


Gordon Brown Award
For the best stem exhibited by a novice exhibitor in Section G
Tom Cunningham, Brantford, ON
Royal Sunset
 
 
 

Design Division


Best in Show Award
For “Best in Show” in the Design Division
Rosemary Dobson, Toronto, ON
“Enchantment”


Barbara Laking Memorial Award
For “Judges Choice” in the Design Division
Lily Haworth, Grimsby, ON
“Purity”

Complete Show Results

Section A  Section B  Section C  Section D  Section E  Section F  Section G  Decoratives

Decorative Division

Theme: "Aah.. Lilies"

  Click links below for photos.
CLASS TITLE ENTRANT & PLACEMENT
Class 1 "Beauty" 1-Saida Shahabuddin
2-Rosemary Dobson, Toronto, ON
3-Lorraine Love, Burlington, ON
HM-Judith Kelly, Ancaster, ON
Class 2 "Majesty" 1-Audrey Hartwell, Dundas, ON
2-Marguerite Husband, Owen Sound, ON
3-Bonnie Priest, Port Colbourne, ON
HM-Dawn Suter, Hagersville, ON
Class 3 "Grace" 1-Elizabeth Crozier, Burlington, ON
2-Rosemary Dobson, Toronto, ON
3-Wendy Downing, Hamilton, ON
HM-Connie Bijl, Hamilton, ON
Class 4 "Purity" 1-Lily Haworth, Grimsby, ON
2-Elizabeth Schleicher, Burlington, ON
3-Rosemary Dobson, Toronto, ON
HM-Janet Stoddart,
Class 5 "Enchantment" 1-Rosemary Dobson, Toronto, ON
2-Judy Harris, Burlington, ON
3-Jan Middleton, Owen Sound, ON
HM-Connie Bijl, Hamilton, ON
Top of Page
Top of Complete Results

2003 Show Results

Copyright 2003 - 2009 by
Ontario Regional Lily Society
Revised 2009-02-17

  Contact Us